Kā ziņo statistiķi, viedtālruņu īpatsvars Latvijā 2014. gadā pārsniedza 50% no mobilo ierīču kopskaita. Vēl jāmin planšetdatoru „armija”, kuras apjomi strauji pieaug. Lai ērti un uzskatāmi attēlotu mājas lapu uz šiem nelielajiem ekrāniem, mobilajām ierīcēm parasti izstrādā speciālas vietnes, kuras var atpazīt pēc domēna vārda m.manalapa.lv. Šādas izstrādnes nereti ir ar ierobežotu funkcionalitāti, un ne viss saturs ir redzams viedtālrunī. Bez tam izstrādāt un uzturēt paralēli divas lapas nozīmē arī augstākas izmaksas. Ir vēl trešais veids – mobilās lietotnes, kuru galvenais trūkums ir atkarība no platformas. Ja lietotne būs izstrādāta iPhone vajadzībām, tad potenciālais klients ar Nokia Lumia viedtālruni to lietot nevarēs.

Responsīvais jeb adaptīvais dizains

Par laimi, ir izgudrota tāda mūsdienīga lieta kā responsīvais jeb adaptīvais dizains. Tas nozīmē, ka mājas lapa automātiski atpazīst interneta ierīci, uz kuras to pārlūko, un pati pielāgojas tai. Rezultātā vienādi ērti vietni skatīt gan no galddatora, gan planšetes, gan pavisam neliela viedtālruņa ekrāna. Nav arī īpašas nozīmes, vai lietojam agrāka izlaiduma budžeta klases tālruni ar nieka 320×480 izšķirtspēju, vai jaunākos flagmaņus ar FullHD. Attēlu izmēri automātiski pieskaņosies ekrāna platumam, un teksts pievienosies tā, lai būtu visērtāk lasāms. Bet tas vēl nav viss.

Vai  mājas lapas apmeklētājiem no datora un viedtālruņa ir vienādi mērķi?

Pētījumi pierādījuši, ka tā tas nav. Un tas ir vēl viens iemesls lietot responsīvo dizainu. Cilvēks, kurš Jūsu lapu aplūkos komfortablos apstākļos uz galddatora, visdrīzāk interesēsies par firmas veikumu, skatīsies produktu fotogalerijas. Toties klientam ar viedtālruni vairāk varētu interesēt īsais kopsavilkums, kontakti, un informācija par Jūsu uzņēmuma  atrašanās vietu. Tāpēc ir iespējams definēt, ko kuram rādīt vispirms. Ar mūsdienu tehnoloģijām nav problēmu uz tālruņa parādīt arī interaktīvu karti, kura sajūgta ar GPS navigāciju un ļaus klientam Jūs visātrāk atrast. Ne mazāk svarīga ir multiplatformu savietojamība, kas nozīmē to, ka gan uz Windows, Linux, Mac datoriem, gan Android, iOS, Windows Phone viedtālruņiem mājas lapa attēlosies pilnīgi vienādi.

Kā iegūt responsīvo dizainu savai mājas lapai?

„Inteliģentās” interneta vietnes, kuras pašas prot adaptēties atkarībā no gala ierīces, ir pietiekami sarežģītas, un šeit kaimiņu students Pēteris diezin vai spēs palīdzēt. Jums jāgriežas pie profesionāļiem, kuri pārvalda CSS3 programmēšanu. Dialogā ar mums nodemonstrēsim mājas lapas piemērus ar dažādām responsīvā dizaina niansēm. Mēs uzklausīsim arī vēlmes attiecībā uz mobilajās ierīcēs rādāmo informāciju.